İletişim
Takip Edin

Özemek Halı Mobilya

Faydalı Bilgiler

Astım Hastaları İçin Halı Önerileri

Astım hastası bulunan hanelerde genellikle halıların kaldırılıp parke, ahşap ya da PVC yer kaplamalarının yeterli olduğu öne sürülür. Fakat astım taşıyıcı bakterilerin, halıların bulunmadığı evlerde daha kolay dolaşıma girdiği bilinmektedir. Özellikle antialerjik halılar bu bakterileri içerisinde tutarak havaya karışmasının ve solunmasının önüne geçer. Bu yüzde ev akarlarına karşı alerjisi olanlar, evden halıyı kaldırmak yerine antialerjik halı modelleri tercih etmelidir.


Antibakteriyel Halı Modelleri

Antibakteriyel halılar mikroorganizma oluşumunu engelleyen akrilik emilim esaslı kimyasalların, üretimden sonra halı yüzeyine enjekte edilmesi ya da püskürtmesi ile elde edilir. Bu uygulama kalıcı olarak ev akarları ve alerji yapıcı bakterilerin halınızdan uzak tutulmasını sağlar. Yaşam alanı bulamayan bakteriler evi havalandırdığınızda evden uzaklaşacaktır.

Antialerjik Halı Modelleri

Antibakteriyel olarak bilinen halı modelleri ev tozunu evinizde barındırmaz. Halı tüylerinin arasına kaçan ev akarları, üzerine bastığınız anda halıdan fırlayarak bronşlarınızı tıkayabilir. Fakat antialerjik halı modelleri bu ev tozlarının halınızın içinde tutulmasının önüne geçer ve havalandırılan alandan rahatlıkla ayrılmasını sağlar.

Astım Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Astım genellikle soğuk ile birlikte tetiklenir. Bu yüzden evdeki halıları kaldırdığınızda çocuğunuzun ayaklarının üşümesi ve dolaylı olarak üşütmesi doğaldır. Astımın tetikleyicisi olan soğuğu engellemek için de halı kullanılmalıdır.

Dünya üzerinde 2009 verilerine göre 300 milyon astım hastası bulunuyordu. Hava kirliliğinin, parfüm kullanma ve sigara içme oranının artmasıyla bu sayının 2018 yılında 400 milyonu geçtiği düşünülüyor. Genetik olarak astım olmaya meyilli değilseniz, bebeğinizin de astım olmaması için birkaç fedakarlık yapmalısınız. Bunların başında astıma neden olan ev tozuna evinizde barınma imkanı vermemelisiniz. Burada antialerjik halı modelleri size gerekli koşulları sağlamanız için yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde nevresim takımı seçerken yün ve tüyden olanları tercih etmeyin. Evinizi sık sık havalandırın, güvenlikle ilgili bir problemini yoksa evden çıkarken camları açmayı alışkanlık haline getirin. Toz torbası değil, su haznesi bulunan elektrik süpürgelerini tercih edin. Bu şekilde her bir toz tanesinden mümkün olduğunca uzak durabilirsiniz. Bunların yanında mutlaka doktor ile işbirliği yapılmalıdır. “Bu aralar rahatsız değilim” deyip ilaçları bırakmak, astımın daha sert geri döneceğini garanti ediyor.

Yorum Yap